а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штрбол

Вид збор: Именка, машки род
1. Со откршен дел од сад или од сечилото на остро орудие.
Албански: i cunguar
2. штрпка
Албански: thyerje, coptim
Изрази
(посл.) Се посмеал рбол на штрбол.