а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штрајкувач

мн. штрајкувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35076
Тој што штрајкува, што протестира со прекин на работа.
Англиски: striker Албански: grevist
Употреба: Економија
Примери:
Штрајувачите бараа да им се покачат примањата.