а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штрајкувачки

штрајкувачкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 24181
Што се однесува на штрајкувач и штрајк.
Англиски: strike Албански: grevist
Употреба: Економија
Примери:
Штрајкачки одбор.
Штрајкувачки комитет.
Штрајкувачко движење.