а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штрак

Вид збор: Извик
Ранг: 23231
За подражавање звук што се испушта при работа на некои машини или при рачна работа со определени предмети.
Англиски: snap
Примери:
Се слушна само едно: - Штрак! - и тишина.