а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штракнат

штракнатиот
Вид збор: Придавка
поместен со умот, чукнат
Англиски: crazy
Примери:
штракната девојка
Изведенки
штракнато прил.
налудничаво, забегано
Пример: Зборува штракнато.