а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штракало

мн. штракала
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 48477
1. Детска играчка за штракање, обично од стебло на пченка.
Англиски: rattle
2. Кремен што се употребува како запалка.
Англиски: flint
Примери:
Борината ја потпали со штракалото.