а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штракалка

мн. штракалки
Вид збор: Именка, женски род
Детска играчка, што се употребува и како реквизит за спортско навивање, што произведува специфичен звук.
Англиски: rattle
Примери:
Од трибините се слушаа гласни навивања и силен звук од штракалките.