а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

што

Види и: што (зам.)
Вид збор: Честичка
Ранг: 6989
1. Одѕив на повикување; молам!
Англиски: please
Примери:
Стојане! - Што! (што е!)
2. Во почетокот на стихот, без посебно значење.
Употреба: Народна поезија
Примери:
Ми се чудит пари кај да нает / што је велит млади Секулици.
3. На почетокот при искажување туѓо мислење.
Примери:
Што се вели - нема мир ако нема дисциплина.
4. Целосно, сите, заедно со до.
Примери:
До што дојде работата.