а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

што-годе

Вид збор: Заменка
Ранг: 36099
1. Што да е, што и да било.
Англиски: whatever
Примери:
Тој не сака да јаде што-годе.
2. (во придавска употреба) каков било
Англиски: whatever
Примери:
што-годе човек
што-годе работа