а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штоперица

мн. штоперици
Вид збор: Именка, женски род
Часовник за мерење време на спортски натпревари.
Англиски: stop watch
Употреба: Спорт