а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штити

штитат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3741
1. Заштитува од некого или од пешто.
Англиски: protect Албански: mbroj
Примери:
Штити од муви, комарци итн.
Штити од студ, ветар и сл.
2. Чува, држи во заштита некого.
Англиски: shield Албански: mbroj, ruaj
Примери:
Тој го штити него.
3. (се штити) Се заштитува од нешто.
Англиски: protect Албански: mbrohem