а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штипало

мн. штипала
Вид збор: Именка, машки род
1. Оној што штипе.
Англиски: pincher Албански: pickues
2. штипка
Англиски: clothespin Албански: kapsë për rroba