а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штипалка

мн. штипалки
Вид збор: Именка, женски род
1. штипка
Англиски: clamp
2. Дел од телото кај некои животни (рак и сл.).
Англиски: claw
Употреба: Биологија
Примери:
Ракот ја фаќа храната со штипалките.