а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штиклира

штиклираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Обележува со одреден знак ставка од листа или список.
Англиски: check
Употреба: Административен термин
Примери:
Штиклирај ги имињата на присутните ученици.
Изведенки
штиклирање ср.