а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шолја

мн. шолји
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5745
1. Керамичка, метална, стаклена или порцеланска чаша со посебен облик
Англиски: cup
Примери:
Шолја за млеко, чај и сл.
2. тоалетна школка
Англиски: toilet bowl
Изведенки
шолјичка ж.
мн. шолјички
дем.