а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шок

мн. шокови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8353
Тешко општо растројство на сите функции на организмот.
Англиски: shock Албански: goditje, shok
Употреба: Медицина