а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шогавче

мн. шогавчиња
Вид збор: Именка, среден род
Дете, момче, заразено со шуга.
Употреба: Народна поезија