а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шлајм

(едн.) шлајмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28857
Слуз што се исфрла од белите дробови со кашлање.
Англиски: phlegm Германски: Schleim
Употреба: Медицина