а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шлапа

шлапаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 18412
1. Гази по вода, кал, мек снег и сл.
Англиски: wade Албански: sulem
Примери:
Шлапа по калта.
2. При јадење, гласно џвакање.
Англиски: smack Албански: shllapurit
3. Удира со дланка, со нешто плоско, шлака.
Англиски: applaud Албански: aprovoj