а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шише

мн. шишиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 821
1. Стаклен или пластичен сад со стеснет врат за чување течности.
Англиски: bottle Турски: şişe Албански: shishe
Примери:
Шише од (за) пиво.
2. количина течност
Англиски: bottle Албански: shishe
Примери:
Испи едно шише ракија.
Испив две шишиња пиво.
3. Стакло кое го штити пламенот кај газиената ламба.
Англиски: shield Албански: mburoj