а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шест-седумдесет

Вид збор: Број
(за приближна количина)
Примери:
шес-седумдесет килограми (приближно од шеесет до седумдесет килограми).