а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шестмина

шестемина
Вид збор: Број
Ранг: 11253
1. (само за мажи) шест мажи
Примери:
Тие се убедени дека шестемина осудени во овој случај се невини.
2. (за мешани лица) шест лица