а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шепури

(се) шепурат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 48179
Се однесува наметливо и арогантно.
Англиски: puff up
Употреба: Пејоратив
Примери:
Се шепурат низ хотелски приеми.