а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шеберест

шеберести
Вид збор: Придавка
Употребено во загатка, гатанка.
Примери:
А дардан татка, а Дардана мајка, шеберести деца (Миладиновци: елемија).