а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шврканица

мн. шврканици
Вид збор: Именка, женски род
Силен удар со камшик, прачка и сл.
Англиски: whip
Примери:
шврканици по грбот