а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

швалер

мн. швалери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18887
1. Лице што е во брак, а има љубовни врски.
Англиски: lover
Употреба: Разговорно
2. љубовџија, женкар
Англиски: womanizer
Употреба: Разговорно