а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шатор

мн. шатори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2392
1. машко од шатка
Англиски: drake Албански: rosak
Употреба: Зоологија
2. платнена колиба
Англиски: tent Албански: tendër
Употреба: Туризам
Примери:
Распне шатор.
Колче за шатор.
3. чадор
Англиски: umbrella Албански: ombrellë
Изведенки
шаторче ср.
мн. шаторчиња
дем.