а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шарач

мн. шарачи
Вид збор: Именка, машки род
Изработувач на шари, орнаменти, цртежи.
Англиски: decorator
Примери:
Шарачите ги украсуваат глинените предмети.
Изведенки
шарачка ж.
мн. шарачки