а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шанк

мн. шанкови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3572
Пулт во кафеана, ресторан.
Англиски: bar Германски: Schank Српски: шанк
Употреба: Гастрономија
Примери:
Стоеше пред шанкот.