а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шампон

мн. шампони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17509
Вид сапун во прав или во течност,обично за миење коса.
Англиски: shampoo
Примери:
шампон за мрсна коса
Изведенки
шампонски прид.
шампонскиот