а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шалтер

мн. шалтери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7048
1. Прозорче - на станица, пошта, мала продавница и сл.
Англиски: counter, front desk Германски: Schalter Албански: shalter, sportel
Употреба: Административен термин
Примери:
Документите се предаваат на шалтер.
2. Прекинувач на електрична струја, исклучник.
Англиски: switch Германски: Schalter Албански: shalter, shkrehës, çelës drite
Употреба: Технологија