а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чушка

мн. чушки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26241
1. Слично на мешунка.
Албански: piper, spec
2. пиперка
Англиски: pepper Албански: piper, spec
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор