а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чупа

мн. чупи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7494
1. девојка, мома
Англиски: girl Албански: çupë, vajzë
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
На орото се фатиле млади невести и чупи.
2. Црна коза или овца.
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
чупе ср.
дем.