а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чокот

мн. чокоти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 46221
Дрвенест дел на винова лоза.
Англиски: vine
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор
Примери:
стари чокоти