а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

човече

мн. човечиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2536
1. мал, ситен човек
Албански: njeri i vogël
Употреба: Деминутив
2. зеница, црнка во окото
Англиски: iris Албански: iris, agu i syrit
Употреба: Анатомија , Дијалектен збор