а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

човекојадец

мн. човекојадци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23742
1. Човек, дивјак што јаде луѓе.
Англиски: cannibal Албански: njeringrënës, kanibal
Употреба: Географија
2. Суров, крвожеден човек.
Англиски: cannibal Албански: kanibal
Употреба: Преносно значење