а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

човекоубиство

Вид збор: Именка, среден род
Убивање, убиство на човек, луѓе.
Англиски: murder
Употреба: Правда