а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

човеков

човекови
Вид збор: Придавка
Ранг: 988
Што му припаѓа на човекот или е во врска со човекот.
Англиски: human
Примери:
човековото потекло
човековото право на живот
човековото ослободување
Штетните гасови во воздухот можат да бидат многу опасни за човековото здравје.