а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чмај

Вид збор: Именка, машки род
чмаење
Англиски: solitude
Употреба: Поетски збор
Примери:
Натопени се моите солзи што јас ги леам свиен в чмај.