а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чмае

чмајат; чмаам, чмаеја
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 12901
самува, венее, чезнее
Англиски: languor
Примери:
Тие чмаеја, изгладнети, во своите визби.
Не сакам да голтам архивска прашина и да чмаам забеган во науката.