а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

членува

членуваат; членувал; членуван
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 11210
1. (несв.) Е член на некаква организација, друштво, клуб и сл.
Албански: është anëtarë
2. Именката или придавката ја става во членска форма.
Англиски: decline Албански: lakon, trajton, deklinon
Употреба: Граматика