а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

членување

членувањето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 19193
1. Придружување кон една група или организација.
Англиски: membership Албански: antarësim
2. Менување на граматичкиот член.
Англиски: declension Албански: deklinim, lakim
Употреба: Граматика