а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

членуван

членуваниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 33761
Кој има член, кој е член.
Англиски: declined
Употреба: Граматика
Примери:
членувана именка