а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

членка

Види и: член (м.)
мн. членки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11102
1. жена член на организација или колективно тело
Англиски: member Албански: anëtare
Примери:
Членките на партијата не се задоволни со нивната застапеност во извршните органи.
2. држава или организација како член
Англиски: member Албански: anëtare
Употреба: Административен термин
Примери:
Македонија е членка на Обединетите нации.