а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чкрипне

чкрипнат; чкрипнал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27616
Направи звук при триење.
Англиски: squeal
Примери:
Вратата чкрипна.