а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чиче

Види и: чичо (м.)
мн. чичевци
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 39262
1. (само едн.) Чичо, чичко (се употребува обично како вокатив при обраќање на стрико).
Англиски: uncle Албански: xhaxha
Употреба: Деминутив , Хипокористика
2. (само мн.) Како именка - домот и семејството на чиче.
Англиски: uncle Албански: xhaxha
Примери:
Ќе одиме кај чичевци.