а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

читач

мн. читачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14508
1. Тој што чита определен текст во некоја пригода, обично на глас.
Англиски: reader Албански: lexues
Примери:
читач на вести
2. Апарат што чита информации.
Англиски: reader Албански: lexues, deklamues
Употреба: Информатика
Примери:
читач на картички