а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чибукар

мн. чибукари
Вид збор: Именка, машки род
1. Некогашен слуга што ги полнел и ги подавал чибуците.
Албански: çibukshërbyes
Употреба: Архаизам
2. Оној што прави или продава чибуци.
Албански: çibukbërës, çibukshitës
Изведенки
чибукчија м.
мн. чибукчии