а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чешмурка

Види и: чеп (м.)
мн. чешмурки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38474
Чеп на чешма од која тече вода.
Англиски: tap, faucet Албански: çep, rubinet