а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чешма

мн. чешми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1445
1. Целата направа од која тече вода.
Англиски: fountain Турски: çeşme Албански: çesme
2. Цевката, славината од која истекува водата.
Англиски: faucet Албански: rubinet
Употреба: Технологија
Примери:
Затвори ја чешмата.